Článek z novin Dnes ze čtvrtka 31.října 2013

Skupina dobrovolníků vybudovala v budově vlakového nádraží Ostrava-střed Železniční muzeum moravskoslezské. Návštěvníky zde v současnosti čekají historické artefakty vztahující se k založení místní báňské dráhy. V budoucnu by zde pak měla být stálá expozice, kterou budou doplňovat tematické výstavy.

 

K čemu byl skloník, zjistíte v železničním muzeu

 

Nové muzeum věnované železnici vzniklo v Ostravě. "Železniční muzeum moravskoslezské se nachází v budově vlakového nádraží Ostrava-střed a návštěvníci si v něm jako první výstavu mohou prohlédnout expozici věnovanou 150. výročí založení místní báňské dráhy," řekl ředitel muzea Vojtěch Hermann.

 

K vidění jsou historické železničářské stejnokroje nebo artefakty z 19. století. Mezi nimi je například skloník, tedy ukazatel, který informoval strojvedoucího o spádu či stoupání trati. Vystavený skloník stával na trati mezi Svinovem a vítkovickými železárnami a pamatuje ještě Severní dráhu císaře Ferdinanda. Děti potěší modely vláčků, milovníky historie dokumenty z dob Rakousko-Uherska. "Máme tady třeba výnosy císaře Františka Josefa I., které vydával pro celé Rakousko – Uhersko. Máme originál dokumenty z roku 1836 včetně protokolu o pochůzce, když se připravovala trať koňské dráhy,“ popsal Hermann. Koňská dráha vedla z vítkovických železáren na hlavní nádraží a protokol zaznamenal výsledek pochůzky, při níž se vybírala trasa. Muzeum vybudovala skupina dobrovolníků. Funguje jako obecně prospěšná společnost, která je závislá na grantech a příspěvcích sponzorů. Dobrovolníci, kteří se o muzeum starají ve svém volném čase, mají v plánu do budoucna muzeum rozšířit o rozměrnější exponáty a výhledově také pravidelně vozit zájemce vlakem právě po staré báňské dráze. Výstava, která je jí věnována, je zatím plánována do konce února.

"Chtěli jsme lidem báňskou dráhu přiblížit. Vinula se mezi šachtami a byla určena pouze pro nákladní dopravu, proto to lidé moc neznají. Vedla z hlavního nádraží přes Ostravu-střed a dál na Michálkovice, Doubravu, Orlovou a tak dále," řekl Hermann. V muzeu by podle něj v budoucnu měla být stálá expozice doplněná obměňovanými tematickými výstavami. Další výstava bude věnována trati ze Suché do Českého Těšína, která bude mít příští rok výročí 100 let.

Ostravské muzeum má zapůjčené předměty z různých českých muzeí i ze slovenské Žiliny. Nejvíce dokumentů je z archivu těžební společnosti OKD. Podstatná část pochází od sběratele Leopolda Grofa, který je sbíral po celý život a jehož rodina je letos po smrti předala muzeu.

 
Středa 12:00 - 16:00
Čtvrtek 12:00 - 16:00
Sobota 9:00 - 16:00
Neděle 9:00 - 16:00
Výpravní budova železniční stanice Ostrava střed
 
Železniční muzeum moravskoslezské, o.p.s.
Frýdlantská 499/5
702 00 Ostrava
GPS:    49.8290672N, 18.2829283E
 
Tel.: +420 972 765 600, +420 723 289 060